Search
  • olivola

Blockchain Tarımı Kurtarır mı?

Tarım; kimine göre yediği meyve sebzeden ibaret, kimine göre ise, emek, hayat, mutluluk, bereket demek. Sizin için tarım ne ifade ediyor bilemiyorum ama benim için, hayatın ta kendisi, mutluluk ve bereket demek.

Tanım olarak tarım; bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesi, yetiştirilmesi, muhafazası, işlenmesi gibi faaliyetleri içerir. Hasat ise ; bağ, bahçe veya tarlada olgunlaşan ürünlerin kesilerek, koparılarak, biçilerek veya sökülerek toplanma işlemi veya sürecidir fakat o kadar kolay değil, çünkü hasat, çiftçilerin bayram zamanıdır, emek verdiği, gözü gibi yetiştirdiği mahsülü ile vedalaşma zamanıdır, gururlu ve sevinçlidir.

Hasat Şenlikleri ve fuarlarda, ürünleri boy gösterecek, emek verdiği tazecik lezzetli ürünleri, büyük pazarlara gidecek bir bakıma da hüzünlü bir hikaye aslında hasat…


Daha doğrusu eskiden böyleydi…Ülkemizde çiftçilik ve hayvancılık, aile üreticilerinden çıkmak üzere, zira rekabet edebilecek gücü kalmayan çiftçi, toprağını, hayvanını satıp, kendini şehre atıyor, çocuklarını da mutlaka okutuyor ki bir geleceği olsun. Çiftçilik kadar güzel bir meslek var mı acaba diye soruyorum ben, insanın en temel ihtiyacı olan beslenmeyi karşılıyorsun. Mis kokulu domatesler, çilekler, yemyeşil ıspanaklar gözümün önünde, dalından koparmaya kıyamıyorum. Lakin iş öyle değil, gözümün önüne geldiğinde mutlu olduğum o tablo, tarlaya gittiğimizde çok farklı, çiftçi ürününü, dalda bırakır oldu, maliyetler yüksek, hatta kimisinin gözü tarlayı bile görmüyor çünkü verdiği emeğin karşılığını alamıyor. Bütün suç devlette mi, bizde mi, aracıda mı çiftçi de mi? Hepimizde, zira çiftçiler malesef günümüze ayak uyduramıyor, gelenekselci üretim biçiminden sıyrılamıyor, eğitim düzeyi çok düşük, devlet politikaları, çiftçinin yüzünü güldürmüyor, tüketicilere gelince, geçim kaygısı, hızlı tüketim alışkanlıkları, derken ne yediğine dikkat etmiyor, sağlığı ikinci hatta üçüncü plana atıyor, aracılar, benzin, köprü fiyatlarını öne sürüyor… Bunlar aklıma gelen en temel problemler, tamamını yazmaya kalksak, çalıştay yapmamız gerekir.

Peki, bu kadar tespit, mutsuz çiftçiler ve zavallı tüketicilerin hali ne olacak? Sürdürülebilir bir halde olmadığımız ayan beyan ortada… İşte tam bu sırada Blockchain devreye giriyor…


Blockchain mi devreye giriyor? Belki adını bile duymadınız farkındayım ama tarımı kısır döngüden kurtarabilecek bir şey bu blockchain.Hemen anlatmaya başlayayım neymiş ne değilmiş, nasıl kurtaracakmış.

Hepinizin duyduğu ve basının yoğun ilgi gösterdiği Bitcoin’in altında yatan teknolojidir aslında Blockchain. şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı olarak tanımlayabiliriz. En sade şekli ile anlatacak olursak; Blockchain bizlere şeffaflık armağan ediyor, alıcı ile satıcı arasında gerçekleşiyor ve aracıları ortadan kaldırıyor, işlem takibi yapabilmemizi sağlıyor, üstelik de bu işlemler bir çok kişinin onayından geçtiği için sahteciliğe geçit vermiyor. Düşünsenize, alacağınız bir kilo patatesin, hangi toprakta yetiştiğini, hangi depoda saklandığını, hangi gübrelerin kullanıldığını, ilaçlama yapılıp yapılmadığını ve hangi üreticinin ürettiğini göreceksiniz üstelik maliyetine kadar, o tarlada kaç ton patates yetiştiğini bile göreceksiniz. Üretici olarak akıllı sözleşmeler yapabilir, ön sipariş alabilir, aracıları ortadan kaldırabilir, tüm üretim sisteminizi kayıt altına alabilir, maliyetlerinizi düşürebilir ve veriminizi arttırabilirsiniz. Blockchain tedarik zinciri yönetimi ve gıda güvenliği bağlamında biçilmiş bir kaftan anlayacağınız.


Gıda sistemleri üzerine 15 yıl deneyimi olan Nourishing Liberty’nin kurucusu Liz Reitzig Coin Telegraph sitesine bir demeç verdi;



Liz Reitzig : “Blockchain, çiftçilerin ihtiyaç duydukları sözleşme tam olarak karşılayabilir. Tam veya kısmi ödeme yapılarak, baskı altına tutulmadan çiftçilere ödeme yapması da mümkün olur. İşgücü için ücret almak tarım dünyasında büyük bir zorluk. Blockchain bu zorluğu hafifletebilir.” dedi.


Blockchainin, tarım endüstrisini inanılmaz değiştireceği aşikar ve dünyanın buna ihtiyacı var. Belki de açlık ve israf blockchain temelli tarım ile çözülecek. Tarımın geleneksellikten kurtulup çağa ayak uydurması için büyük bir fırsatımız var artık.

Önümüzdeki hafta, blockchain temelli tarım ve gıda projeleriyle karşınızdayım.


Sevgiler

0 views

Recent Posts

See All

iletişim

olivola