Search
  • olivola

Blockchain Tarımı Kurtarır mı? Bölüm 2

Merhabalar;

Geçtiğimiz hafta blockchain teknolojisinin tarımda nasıl kullanılabileceğine, ne gibi faydalar sağlayabileceğine değinmiştik, bu hafta ise tarım sektöründe blockchain teknolojisinden faydalanan bir kaç topluluktan bahsedeceğim. Belirtmek isterim ki bu projeleri anlatmamın tek sebebi blockchain altyapısı kullanıyor olmalarıdır, pazarlama faaliyeti içermemektedir, yatırım tavsiyesi değildir, blockchain teknolojisinin tarım alanında kullanımına örneklerdir.


Provenance:

Tüketicilere ürünlerin orijinallikleri ve kökenleri hakkında daha fazla şeffaflık sağlamak için, ürün, bileşen, üretim tedarik zincirini belgelemede Provenance, Blockchain teknolojisini kullanıyor. Teknolojinin kullanımı — gerçek zamanlı bir veri platformu biçiminde — son kullanıcının, ürünün yolculuğunun her adımını görmesini sağlar. Üretici ve tüketici arasında bir platform oluşturan Provenance Londra merkezli bir firma.

Firmayı ve projelerini linkten inceleyebilirsiniz.


https://www.provenance.org/


FoodCoin Ecosystem:

FoodCoin de Provenance gibi üreticiler ve tüketiciler arasında kurulmuş bir platformdur, Provenance’dan farkı ise sadece gıda üreticileri ve tüketicileri değil, zirai ilaç üreticileri, tarım aletleri üreticileri, tarımsal danışmanlar gibi sektörün diğer paydaşlarını da içerir. Ethereum tabanlı FoodCoin’in 4000 kullanıcısı, 1500’den fazla ürün çeşidi ve 700 satıcısı bulunuyor.

Firmayı ve projelerini linkten inceleyebilirsiniz.


https://www.foodcoin.io/


CoffeeCoin:

Birinci sınıf kahve çekirdekleri için 2013 yılında kolları sıvayan James Allen, Bali’de bir kahve kavurma istasyonu kurmuş. Bahçeden fincana gelene kadar kahvenin tüm hikayesini takip etmek isteyenler için CoffeeCoin’i kurmuş. Üreticiler, çiftçiler, kooperatifler, tüccarlar, kahve kavurucuları, perakendeciler ve tüketiciler için bir kahve ticareti platformu sunuyorlar. Ekiplerinin büyük bir çoğunluğunu kahve eksperleri oluşturuyor. Speciality Coffee Association America’nın standartlarına uygun olmayan kahve çekirdeklerini kabul etmiyorlar.


Firmayı ve projelerini linkten inceleyebilirsiniz.

https://coffeecoin.io/


Demeter:

Demeter, aslında bildiğimiz Farmville’in gerçeği. Sisteme üye oluyorsunuz, üreticinizi, ekmek/dikmek istediğiniz ürünü, arazinizi seçiyorsunuz, çiftçi sizin için üretiyor, ürünler kapınıza kadar geliyor. Bunu da blockchain altyapısında sunuyor.

Linkten tanıtıcı videolarını izleyebilirsiniz, eğlenceli olmuş bence.


https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=9LKv7Nlg4kQ


Önümüzdeki hafta görüşmek üzere

Sevgiler2 views

Recent Posts

See All

Blockchain Tarımı Kurtarır mı?

Tarım; kimine göre yediği meyve sebzeden ibaret, kimine göre ise, emek, hayat, mutluluk, bereket demek. Sizin için tarım ne ifade ediyor bilemiyorum ama benim için, hayatın ta kendisi, mutluluk ve ber

iletişim

olivola